Wiadomości PROW

Pierwszy dzik w Polsce zarażony ASF

W gminie Szudziałowo, ok. 900 m od granicy z Białorusią został znaleziony padły dzik. 13 lutego 2014 roku zostały pobrane próbki od padłego zwierzęcia na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

17 lutego 2014 roku Główny Lekarz Weterynarii otrzymał oficjalne wyniki badania laboratoryjnego, które potwierdziły w danej próbce obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wczesne wykrycie przypadku zakażania dzika wirusem ASF było możliwe dzięki wdrożeniu systemu monitoringu wschodniej granicy Polski pod kątem zarażenia ASF. Już od 2011 roku w pasie przygranicznym o szerokości 40 km od granicy z Obwodem Kaliningradzkim Wojewódzki Lekarz Weterynarii rozpoczął prewencyjne pobieranie próbek do badań w kierunku ASF od wszystkich padłych świń oraz od padłych i odstrzelonych dzików. Dodatkowo, na początku marca 2012 roku wprowadzono analogiczny, prewencyjny monitoring w powiatach leżących w pasie przygranicznym o szerokości 40 km od granicy z Litwą, Republiką Białorusi oraz Ukrainą.

Jak zapewnia Główny Lekarz Weterynarii przypadek ASF stwierdzono tylko u dzika i nie odnotowano przypadków choroby u świń w gospodarstwach. Wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, choroba nie przenosi się na ludzi.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa

Masz więcej pytań?

Zadzwoń tel.: 61 28 28 847

 

Zobacz też:

W 2014 roku będzie nabór na młodego rolnika

Młody rolnik 2014 - dla kogo premia ?

Dopłaty bezpośrednie 2014

Płatności rolnośrodowiskowe 2014

PROW 2014-2020

Dopłaty do materiału siewnego 2014


 Wszystkie wiadomości


Patronat medialny