Uprawa medycznej marihuany

Wielu ludzi, leczących siebie lub swoich bliskich, za pomocą konopi, marzy o własnej, samodzielnej uprawie medycznej marihuany. Niestety polskie prawo w chwili obecnej nie przewiduje takiej możliwości, a trudno dostępne leki, bazujące na medycznej marihuanie, pochodzą całkowicie z importu (co wpływa na ich wysoką cenę). Dlaczego tak się dzieje?

Uprawa medycznej marihuany w Polsce jest nielegalna, gdyż posłowie i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia pracujący nad finalną wersją ustawy o medycznej marihuanie, bali się, że nie będą w stanie sprawować ścisłego nadzoru nad polskimi uprawami. Obawiano się przede wszystkim, że uprawy medyczne będą wykorzystywane jedynie jako preteksty do upraw o innym charakterze. Panowało także dość powszechnie przeświadczenie, że aktywistom i tak już zaoferowano bardzo dużo – skoro pozwolono im się w ogóle leczyć medyczną marihuaną.

O to, by Polacy lecznicze konopie mogli nie tylko stosować, ale i uprawiać walczy od dłuższego czasu Kukiz’15. Niestety sprzeciwia się pomysłowi PiS, a PO, Nowoczesna i PSL sprawą w ogóle się nie zajmują. Natomiast na zachodzie Europy w wielu krajach istnieje już taka możliwość i jest ona przez mieszkańców poszczególnych państw pozytywnie oceniana. Jak można przypuszczać, trend ten spowoduje, że ciągu kilku lat zapewne także i u nas pojawi się taka możliwość. Cały czas walczą o to aktywiści.

Możliwość prowadzenia w naszym kraju upraw medycznej marihuany byłaby bardzo korzystna dla pacjentów. Pozwoliłaby na znaczne obniżenie cen oraz dużo większą dostępność konopnych leków. Warto także dodać, że uprawy konopi leczniczych mogłyby być także bardzo zyskowne dla polskich rolników, zwłaszcza, że medyczna marihuana jest produktem na którego zapotrzebowanie z roku na rok jest coraz większe.

Pomimo zakazu wielu Polaków decyduje się na uprawianie konopi w celu pozyskania medycznej marihuany. W znacznym stopniu ułatwia im to istniejąca luka prawna – w Polsce nielegalne jest posiadanie krzaka konopi, natomiast jeśli posiadasz nasiona konopi nie popełniasz wykroczenia, nie jest karane posiadanie nasion marihuany, można je w pełni legalnie kupić w wyspecjalizowanych sklepach internetowych, w całym kraju.

Dzieje się tak, ponieważ nasiona nie posiadają jeszcze w swoim składzie THC o odpowiednio wysokim stężeniu, by można je było zakwalifikować jako nielegalny narkotyk, zgodnie z wykładnią obowiązującej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopiero kiedy nasionko zostanie przez nas posadzone i wykiełkuje z niego młoda roślinka, będzie ona miała odpowiednio wysokie stężenie THC, by można ją było zakwalifikować jako nielegalną uprawę, mającą za cel wyprodukowanie narkotyku.

Wielu pacjentów, którzy nie są w stanie finansowo udźwignąć kosztów zakupu medycznej marihuany z importu, decyduje się więc ponieść ryzyko prowadzenia własnej, nielegalnej uprawy. Niewątpliwie zachęca ich do tego coraz łaskawsze traktowanie przez sądy ludzi złapanych na tym procederze. Należy jednak zawsze pamiętać, że prowadzenie własnej uprawy może się wiązać z nawet kilkuletnim wyrokiem bezwzględnego pozbawienia wolności.